V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Čarodějky na cestách

21. července 2014 v 8:39 | Narsis |  Terry Pratchett
Další díl fantasy série Úžasná Zeměplocha
Autorem je Terence David John Pratchett, který napsal Zeměplochu. Zeměplocha je svět, který nesou čtyři sloni, co jsou na zádech obří želvy. Jeho knihy jsou prokládány dobrými vtipy i výraznými postavami. Já začala tímto dvanáctým dílem - asi protože v knihovně první díl nebyl a mě upoutala kostra příběhu, kterou píšou na zadní stranu knihy. Kostrou příběhu této knihy je: tři čarodějky musí zabránit tomu, aby se chudá dívka vdala za prince. řekla jsem si Pohádka naruby ... To nezní špatně! Knihu jsem si přečetla a jedinné co můžu udělat pro ty co se chtějí vyvarovat spojlerů a chtějí si ji přečíst je: dávejte si pozor na výbuchy smíchu! :D
Pozor: Následující část článku obsahuje spojlery!

Příběh začíná tím, že se blíží Desiderátina smrt (čarodějky ví kdy přesně umřou). Desideráta je kmotřičkou, která měl za úkol zabránit svatbě Elišky a Agy. Desideráta také vlastní kouzelnou hůlku, která umí přeměnit cokoliv v dýni.Ještě před svou smrtí odkáže hůlku a svůj nedokončený úkol Magrátě v dopise plném chyb(domnívala jsem se, že je to tím, že je v této části života slepá - pak jsem zjistila, že je to pouze tím, že je čarodějka, protože Stařenka psala stejným stylem dopisy rodině). Desideráta ve svém posledním dopise Magrátě také doporučila, ať Stařence a Bábi řekne, aby jí nepomáhaly(znala ty dvě dost dobře na to, že když jim někdo řekne nepomáhat tak mu pomůžou - byl to účel). Bábi Zlopočasná, Steäřenka Oggová a Magráta Česneková se tedy vydávají do Genovy pomoci nebohé Elišce. Bábi má koště, které k nastartování potřebuje velkou rychlost navozenou například během. Po nějaké té chvilce pobíhání vzlétne i Bábi Zlopočasná a vyráží směr Genova. Cestou pomůžou trpaslíkům s hromadou suti, která zatarasuje chodbu(promění ji v hromadu dýní) an oplátku dostanou loďku a dýně společně s trpasličím chlebem(který - jak jsem později zjistila - se vyrábí tak, že se hodí do řeky, pak se suší, musí se často kontrolovat, někdo na něm musí sedět ... Trpasličí chléb je prakticky nezničitelný.) Čím blíže jsou Genově, tím více potkávají pohádek - červená karkulka, čaroděj ze země oz, tři prasátka ... . Pak se dostanou do Genovy(strážní si mysleli, že to jsou uklizečky - jinak by je špinavé a s koš'taty do města nikdy nepustili! Myslím, že někde tady jsem zjistila, že Bábi Zlopočasná zastává názor: Napočítej do deseti a až pak vybuchni!) Prvním pokusem o překazení dávno naplánované svatby bylo proměnění kočáru v dýni, vypuštění koní, opití sluhů a rozřezání šatů. Bohužel Lilith(Líza) Zlopočasná používá zrcadlovou magii(tím vlastně porušuje pravidlo pro čarodějky: Nikdy nechoˇmezi dvě zrcadla!), takže vše rychle vyřešila a Eliška stejně musí na ples. To Bábi vyřešila tak, že Silvera(kocour Stařenky Oggové) proměnila s pomocí Stařenky i Magráty na člověka. S jeho pomocí přepadly kočár s Eliškou, aby mohly Magrátu převléknout za Elišku a Silver ji mohl odvést na ples. Pravou Elišku dali do péče vúd dám y Erzulie Gogolové. Stařenka a Bábi se též převléknou - ovšem za účastnice plesu. Bábi se na plese podaří porazit svou sestru Lízu(přičemž málem zemře) a společně s Magrátou a Stařenkou se šťastně vrátit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.