V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Zlo a dobro

31. července 2014 v 13:02 | Narsis
Většina lidí si myslí, že dobro a zlo je naprosto rozdílné. Že je jednoduché je rozpoznat. Opak je pravdou. Zlo se může jevit jako dobro a dobro se může jevit jako zlo. Nejvíc záleží na úhlu pohledu. Já myslím, že každý čin má víc než jeden efekt. Nemá jen efekt dobra, nebo jen efekt zla, ale má efekty oba. Každý čin má přece dopad na víc než jednoho člověka. A to je ten oříšek.

V pohádce třeba hrdina zabije draka. Všichni si myslí, že udělal dobrou věc. Možná že ten čin se dá označit za dobrý, protože efekt dobra převažuje nad efektem zla. Ale ten čin není dobrý stoprrocentně! Přece jen ukončil někomu jeho život! I když to nebyl drak asi zrovna milý a přívětivý, stejně žil svůj život, měl své sny své představy ... Hrdinův čin má tedy i špatný efekt.

Zmínila jsem se, že zlý čin se může jevit jako čin dobrý - i to je možné. Představte si zloducha a "kamaráda" v uvozovkách, protože zloduch ho nepovažuje za přítele, ale za zdroj všeho výhodného. Za to "kamarád" si myslí, že zloduch je jeho opravdový přítel. který právě svému "kamarádovi" ukradl jablko a snědl ho. Pak přijde jeho "kamarád" a optá se ho na zmizelé jablko.Zloduch mu vysvětlí, že jablko bylo plesnivé, a tak ho vyhodil do koše. "Kamarád" mu za to ještě od srdce poděkuje. Je tohle dobrý čin? Je tohle dobro? Z našeho pohledu to je zlý čin. Je to zlo! Ale je to zlo jen z pohledu našeho a z pohledu našeho zloducha, protože my víme pravdu. Z pohledu "kamaráda" (v uvozovkách, protože zloduch ho nepovažuje za přítele, ale za zdroj všeho výhodného. Za to "kamarád" si myslí, že zloduch je jeho opravdový přítel) je to dobro a čin dobrý. Ten zlý čin se tedy jeví jako čin dobrý.

Také jsem se zmínila, že některé dobro se jeví jako zlo. Třeba, když vám matka řekne, že na ten horror jít nemůžete, tak vám se to zdá jako zlo, zlý čin. Ale má to i dobrý efekt. Tedy aspoň z pohledu matky, která nechce aby jste se celý život báli chodit venku sami atd. (bůhví co v těch hororech všechno je)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.