V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Deklarace smrti

5. listopadu 2014 v 17:17 | Narsis |  Poklady ještěrek
Nedávno jsem četla velmi zajímavou a poměrně drsně popsanou knihu Deklarace smrti, kterou jsem dostala k svátku.
Autor: G. R. Malley
Kniha se odehrává v jakési alternativní budouctnosti, kde existuje lék na stárnutí. Lidé tedy přestávají umírat. Postupně je lidí příliš, a tak je zakázáno plodit děti. Ten, kdo toto pravidlo poruší, je zavřen do vězení a dítě je posláno do Grange Hallu. Toto dítě se nazývá Přebytečným. V Grange Hallu učí Přebytečné, jak sloužit Vyvoleným - lidem, kteří mají právo používat Dlouhověkost. Anna je jednou z Přebytečných - Přebytečná Anna - je se s vým životem v Grange Hallu spokojená a doufá, že se stane Užitečnou osobou - Přebytečnou, která může sloužit Vyvoleným. Situace se ale změní, když se do Grange Hallu dostane chlapec v jejím věku - Petr.
Pozor: Následující část článku obsahuje spojlery!

Petr přesvědčuje Annu, že je Anna Coveyová, a že s ním musí utéct. Vypráví jí o světě venku, o jejích rodičích, ... Anna mu ze začátku nevěří, ale postupně zjišťuje, že ho má ráda. Když je již poněkolíkáté zavřen na samotku a Anna zjistí, že ho chce paní Pincentová - vedoucí Grange Hallu-zabít, rozhodne se pro útěk. Vše si zapisuje do svého tajného deníčku, který dostala od paní Sharpeové, když u ní pracovala namísto její nemocné hospodyně. Přebyteční mají zakázáno přijímat dary a také nesmí psát, ale musí to umět. Deníček měla pečlivě schovaný, ale v den, kdy měla utéct a musela se dostat na samotku, měla deníček u sebe. Jednze závistivých Přebytečných, která zjistila její tajemství jí deníček ukradla. Anna se dostává na samotku a po půlnoci se jí s Petrem podaří utéct. Když se jim podaří dostat se tajnou cestou do nedaleké vesnice, jsou příliš unaveni na to, aby se dostali pěšky až do Londýna. Proto se schovají v kůlně paní Sharpeové. Ta jim pomůže dostat se do Londýna. Paní Pincentová zároveň zjišťuje, že Petr je její syn. Myslela si, že její syn je mrtvý. Vdala se totiž za jednoho z pěti mužů, kteří měli povoleno mít jedno dítě. Ten měl, ale milenku, která porodila dřív, a tak měl Petr zemřít. Petrův otec ho nezabil. Paí Pincentová pak zabíjí svého manžela, aby mohl Petr žít. Platí zde také zákon, že pokud jeden z rodičů zemře, může jeho dítě žít a brát léky na Dlouhověkost - život za život. Anna se dostane ke svým rodičům, které v Grange Hallu nenáviděla, protože jí to tak naučili vychovatelky. Setkává se též se svým mladším bratrem, kterého se Aninným rodičům dařilo skrývat. Pak, ale přichází Vyvolení, kteří díky deníčku a výpovědi paní Sharpeové vystopovali Annu a Petra. Annini rodiče však snědí jakési růžové pilulky, díky kterým zemřou. Kniha končí tím, že Anna, Petr a Annin mladší bratr žijí společně v domu Anniných rodičů. Spolupracují s Podzemním hnutím, ketré je proti Dlouhověkosti, protože je to proti přírodě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.