V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Zvyky a dnešní doba

3. listopadu 2014 v 17:35 | Narsis |  Co si myslí ještěrky
Zvyky jsou moc krásné věci, které nás spojují s našimi předky. Mají svůj vlastní, originální vnitřní význam. Jsou ososbitá. Ale dnes se mi zdá, že se moc nedodržují. Třeba naše rodina. Na Vánoce si nedáváme šupinu pod talíř, nepouštíme lodičky, na stole ani není talíř pro poutníka, ... Zázrak je, když rozkrojíme jablko! Na Den památky zesnulých jsme nešli na hřbitov, ... Myslím, že v této době zaniká vše co bylo v minulosti to dobré. Dřív se lidé slušně zdravili, chodili do divadla, na koncerty, do knihovny, ... A dnes? Ideální den mích vrstevníků: Vstát v deset nebo až ve dvanáct, pustit televizi, nebo jít na počítač, strávit hodiny na Facebooku a mluvit o hloupostech, nějaký oběd, skouknout pár stáhnutých filmů, zahrát si hry, nějaká večeře, Facebook, hry, a když už jsou dost unavení tak půjdou do postele. Už se moc nechodí do knihovny plné příběhů, na koncert oblíbené kapely - to si počkáme až to bude na internetu ka stažení! - do divadla, ... Jaký význam pro ně má kniha? Kolik knih přečtou za rok? V lepším případě jen požadovaný počet do čtenářského deníku!
A to se mi nelíbí. Byla bych ráda, kdyby se lidé víc strarali o kulturu, o výtvarná umění, o zvyky, staré tradice, ... Chci, aby se lidé víc zajímali o svou minulost, o zkušenosti lidí, kteří si vším tím už prošli. Někdy přemýšlím, co by se stalo, kdyby přestaly fungovat elektrárny. Pravděpodobně by přežili Afričané, kteří si nemusí lámat hlavu se zimou. V evropě by první zimu bez elektřiny asi přežili na še prababičky a pradědečkové, kteří ví jak se zavařuje, sami si zatopí, mají zásoby marmelád, ... Oni ještě znají svět bez elektřiny. Nežijí ze dne na den. Jejich mozek nefunguje na principu "Když dojde tak sekoupí."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.