V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Vánoce nebudou!

1. prosince 2014 v 16:30 | Narsis |  Poklady ještěrek
Nedávno jsem přečetla velmi zajímavou knihu Vánoce nebudou! Mně osobně se kniha velmi líbila. Ke konci to bylo vtipné. Předpokládala jsem sice jiný konec, ale i toto vyvrcholení se mi líbilo.
Autor: John Grisham
Celá kniha se odehrává v jakémsi městečku ve Spojených státech amerických. Hlavní postavou je Luther Krank. Se svou manželkou Norou mají dceru Blair, která se rozhodne jet do Peru, aby naučila zdejší negramotné děti číst, psát a počítat. Luther je účetní a tak si dokázal spočítat, že na minylých Vánocích utratil přes šest tisíc dolarů. Proto se rozhodl, že letos nebude slavit Vánoce. Podaří se mu přemluvit i svou manželku Noru, a tak ignorují Vánoce, nekupují vánoční stromeček, kalendář, biskupské chlebíčky a další charitativní věci. Na místo toho se rozhodnou jet na ábavní plavbu do Karibiku. To vš pak změní jeden jediný telefonát ...
Pozor: Následující část článku obsahuje spojlery!


Den před Vánoci jim zavolá jejich dcera Blair a oni zjistí, že se v Peru zasnoubila a oni mají pouhých sedm hodin na to, aby připravili Vánoce, jeichž příprava jim minulý rok zabrala celé týdny. Veškeré přípravy na zábavní plavbu (hubnutí, návštěvy solária) přišli vniveč. Luther následně jede koupit poslední vánoční stromeček, který mají skauti. Domů však jede příliš rychle, protože nechce, aby ho viděli sousedi (byl by pak trečem posměchu), a tak stromeček ztratí vešeré jahličí. Tento problém vyřeší půjčením vánočního stromku od sousedů, kteří jedou lyžovat. Zároveń musí on i Nora obvolávat všechny známé, aby stihli zorganizovat vánoční večírek. Každý se jim vysměje, nebo se vymluví, že již něco má. Pak musí Luther připevnit ke komínu Mrazíka, velkou plastovou figuru. Při této akci se mu smekne noha a Luther následně visí na provaze hlavou dolů přes okraj střechy. Je odkázán na pomoc svých sousedů. Sousedé mu zavolají pomoc a než se jim společně s hasiči podaří Luthera sundat, přijíždí Nora z nákupu. Až v tomto okamžiku se sousedé dozvídají, proč Krankovi tak náhle připravují Vánoce. Následně se sousedé domluví a pomůžou Lutherovi a Noře s přípravou večírku. Každý přinese své přebytečné jídlo. Pro Blair a jejího snoubence Enriquea přijedou policitsti, aby se vše stihlo. Večírek se poměrně dobře vydaří a Krankovým se dceřin snoubenec zamlouvá. V ulici také bydlí dva manželé, kteří slaví pravděpodobně poslední společné Váoce, protože manželka je postižena smrtelnou nemocí. Tento manžeslký pár dostane od Luthera k Vánocům zábavní plavbu do Karibiku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.