V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Barva kouzel

10. ledna 2015 v 11:25 | Narsis |  Terry Pratchett

1. díl fantasy série Úžasná Zeměplocha
První díl Zeměplochy se mi velmi líbil. Jako obvykle to bylo neuvěřitelné a vtipné dobrodružství. Každý díl Úžasné Zeměplochy nám odkryje několik z jejích zvlášností a seznámí nás s dosud neznámými kraji. Všechny "pratchettovky" jsou zkrátka úžasné!
Autor: Terry Pratchett
Žánr: Fantasy román

V Ankh-Morporku se objeví zvláštní cizinec Dvoukvítko. Již odmalička se sem chtěl podívat. Má s sebou obrázkovou skříňku, chodící truhlu a knížečku, která mu říká, co má mluvit. Sám totiž neumí plynně ankh.morporsky. V hospodě U prokopnutého bubnu se seznámí s Mrakoplašem, který má velký talent na jazyky. Ten mu má dělat průvodce. Pak vypukne v Ankh-Morporku požá, a tak se Mrakoplaš a Dvoukvítko vydávají na dobrodružství do ciziny, při čemž budou čelit několika nástrahám, které budou tak nebezpečné, že jim půjde i o život. Setkají se i s Hrunem Barbarem.
Pozor: Následující část článku obsahuje spojlery!

Během své dobrodružné cesty se potkají s draky, vstoupí do chrámu požírače duší, vyloví ja u Okrajky vodní trol a obyvatelé Krullu je chtějí obětovat bohu, protože chtějí vyslat svou loď do vesmíru a potřebují, aby jim Osud požehnal. Osud chce, aby obětovali Mrakoplaše a Dvoukvítka, protože kvůli nim prohrává hru proti Dámě. Dáma však svým hrdinům pomáhá, atak seDvoukvítko dostane do vesmírné lodi, zatímco Mrakoplaš, který zaváhal, padá přes Okraj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.