V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Smrt a život

3. ledna 2015 v 14:04 | Narsis |  Co si myslí ještěrky
Úték před smrtí je naprosto zbytečný. Již lidé před 5 000 lety se smrti báli, což dokazují řecké báje a pověsti. Lidé chtějí téměř odjakživa dosáhnoit nesmrteklnosti. Důkazem tooh je například Rudolf II., který chtěl objevit kamen mudrců nebo něco na ten způsob. Já vím aspoň o jednom národu, který se smrti nebál. Keltové smrt přijímali s klidem. Byla součástí jejich koloběhu života.
Co je vlastně smrt? Někteří věří, že je to konec jednoho života a začátek dalšího. Jiní věří, že je to jen konec, a proto se snaží smrti utéct. Má ale vůbec smysl utíkat před smrtí? Nemyslím snahu prodkloužit si život, ale zabránit smrti navždy. Myslím, ze je to nemožné. Smrt je skutečnost, kterou nelze nijak odvrátit. Tak proč se snažit ji obejít?
A co se stane po smrti? Proč se lidé vlastně snaží utéct smrti? Já nemám svou vlastní teorii o tom, co se stane po smrti. Možná reinkarnujeme. Možná potom nic není. Ale jak to zjistíme? Asi musíme počkat na smrt. To ale neznamená, že před ní musíme utíkat, nebo ano?
A co když se po smrti stane něco úplně jiného? Třeba náš duch vleze někomu do hlavy a vytviříme mu schyzofrenii. Nebo se staneme na chvíli nějakou bouřkou, hurikánem, nebo tsunami a pak jen odejdeme do neznáma. Nebo se proměníme v nějaký nápad a vlezeme někomu do hlavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Bojíte se smrti?

Ano.
Nevím.
Ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.