V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Úvod

26. ledna 2015 v 16:51 | Narsis |  Modelářství
Rozhodla jsem se vytvořit novou rubriku, kam budu psát o modelářství. Můj táta je modelář a mě to taky baví. Zatím toho vím jen něco málo. Budu sem psát zatím jen o krajinkářství, ale možná se toho časem dozvím víc. Asi by bylo dobré zmínit, na co se budu specializovat. Stejně jako můj otec se věnuji modulové železnici velikosti TT (1:120).

Pro ty, co nevědí


Rozestavený layout ze setkání v Malých Svatoňovicích
Pro ty, co nevědí, o čem je řeč, tak vám tady vše vysvětlím. Zabývám se modelováním vlakových tratí a jejich okolí. Někteří si staví kolejiště (velká plocha se stanicí/emi, která je celá pokrytá nějakou krajinou), jiní jen krajinky na ozdobu. Já stavím moduly. Je to taková dřevěná krabice bez dna. Nahoře jsou koleje, tráva, lesy, pole, budovy i zvířata. Modul má různé rozměry i tvary. Není to vždy jen obdélník. Záleží na tom, jakou část kolejí zachycuje. Pokud je úsek rovný, modul je ve tvaru obdélníku. Ale pokud je trať do oblouku, modul je jiný.
My stavíme moduly, protože s nimi pak jezdíme na různá setkání, kde si každý přiveze své moduly a sestaví se dohromady. Pak z toho jsou různé layouty. Pak si někteří lidé sednou ke stanicím a jiní si vezmou jízdní řád a freda (=ovladač k lokomotivě). Napodobujeme tak reálný provoz. Jen je trochu zmenšený. Jezdí se podle grafikonu, který si sestavíme, abychom se nenudili. Také nejezdíme podle normálního času, ale podle zrychleného (1:4, 1:5 nebo i 1:6). Je to velká zábava, i když nad tím hodně lidí vrtí havou: Co vidí na tom, zavřít se na pět dní do tělocvičny a jen tam jezdit s vláčky?

Pozor na jazyk

Aby bylo jasno: stanice je jeden modul, ačkoli se skládá z více dílů. I já jsem si myslela, že naše stanice je ze sedmi modulů, ale není tomu tak!
Lidé taky často říkají: zatáčka. Myslí tím oblouk! zatáčky jsou na silnici, ale ne na železniční trati!
Takovéhle věci si prosím nepleťte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 slunecnyden slunecnyden | 12. června 2015 v 19:38 | Reagovat

Jsem se ráda poučila .-) Musí to být supr, když se pak sejde víc lidí a navzájem moduly propojí...

2 Narsis a Sylphe Narsis a Sylphe | E-mail | 13. června 2015 v 13:35 | Reagovat

To jsem ráda. Ano, je to opravdu nádherné! Všichni se sjedou, každý každému pomůže a jezdí se ... Na každé setkání mám krásné vzpomínky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.