V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Háčkování

16. června 2015 v 17:52 | Narsis |  Háčkování
Ilustrační fotografie
Háčkování je řemeslo staré minimálně 150 let. Jde o ruční práci, která je založená na správném zacházení s háčkem a vlnou popřípadě přízí. Kombinací různých ok a sloupků lze uháčkovat šálu, svetr, botičky pro batole ale i různé drobné ozdoby. Vedle klasického háčkování existuje také tuniské háčkování. My se však zaměříme jen na to klasické.
Základními stavebními jednotkami háčkování jsou řetízková oka, pevná oka, krátké sloupky a dlouhé sloupky. Dále se můžeme setkat například s polodlouhými sloupky nebo s magickým kroužkem. Většina těchto útvarů má své vlastní značení ve schématech a svou vlastní zkratku, která se objevuje ve slovních popisech postupů.
Abychom mohli něco uháčkovat, musíme si opatřit vlnu a vhodný háček. Velikost háčku by měla odpovídat tloušťce vlny. Doporučená velikost háčku je obvykle napsána na papírovém štítku konkrétní vlny. Háčky je možné koupit v textilních obchodech společně s vlnou.
Na začátku každého háčkovaného díla je třeba vytvořit první oko. To se jako jediné nevytváří háčkem. Nejdřív je třeba vytvořit smyčku překřížením vlny. Smyčkou provlékneme vlnu vedoucí od klubíčka. Zatáhnutím za kratší část provázku vedoucího od smyčky vznikne první očko. Je lepší očko příliš neutahovat, protože by se nám s ním dál špatně pracovalo.

Řetízkové oko - ŘO


Zakreslení řetízkového oka ve schématech

Prvním okem následně protáhneme háček a vytvoříme několik řetízkových ok, která se značí ŘO. Ta se tvoří takto: háčkem protáhneme vlnu vedoucí od klubíčka, čímž vznikne řetízkové oko. Je nutné dbát na utažení jednotlivých oček. Jsou-li očka různě utažená, výsledek není příliš uspokojující.

Pevné oko - PO


Zakreslení pevného oka ve schématech

Pevná oka (PO) jsou vhodná k vytvoření kruhu nebo k zakončení řady. Pevné oko se vytvoří tak, že háček protáhneme ještě jiným okem a vlnu následně protáhneme oběma oky najednou.

Krátký sloupek - KS


Zakreslení dlouhého sloupku ve schématech

Pro použití krátkého sloupku (KS) je třeba mít vytvořenou řadu, například z řetízkových ok. Pokud chceme vytvořit celou řadu z krátkých sloupků, vytvoříme po ukončení předchozí řady jedno řetízkové oko, abychom se dostali na výši onoho krátkého sloupku. Pak háček protáhneme okem předchozí řady a protáhneme vlnu jen jedním okem. Na háčku se nám tak utvořila dvě oka. Vlnu protáhneme pomocí háčku oběma oky a krátký sloupek je zhotoven.

Dlouhý sloupek - DS

Zakreslení dlouhého sloupku ve schématech

K použití dlouhého sloupku (DS) je stejně jako u krátkého sloupku třeba předchozí řady. Pokud chceme vytvořit řadu, která bude tvořena pouze dlouhými sloupky, uháčkujeme si nejdříve tři řetízková oka. Na háček si nejdříve nahodíme vlnu. Nahozením vlny se rozumí obtočení vlny kolem háčku. Po vpichu do oka z předchozí řady protáhneme háčkem vlnu pouze jedním okem. Na háčku nám zůstala tři oka. Potom protáhneme vlnu dvěma oky. Na háčku nám tentokrát zůstala jen dvě oka. Vlnu protáhneme dvěma oky a dlouhý sloupek je hotov.

Dvakrát/třikrát nahazovaný dlouhý sloupek

Zakreslení třikrát nahazovaného dlouhého sloupku ve schématech


Je možné, že se setkáte i s dvakrát nebo třikrát nahazovaným dlouhým sloupkem. Od dlouhého sloupku se liší jen tím, že vlnu neobtočíme kolem háčku jednou ale dvakrát nebo třikrát. Počet přeškrtnutí svislé úsečky značí počet nahození.

Polosloupek

Polosloupek je stejně jako dlouhý a krátký sloupek "závislý" na existenci předchozí řady. Na háček si nahodíme vlnu a háček protáhneme okem z předchozí řady. Po té protáhneme vlnu jen okem z předchozí řady. Na rozdíl od dlouhého sloupku protáhneme nakonec vlnu všemi oky najednou.

Magický kroužek/stahovací očko

Magický kroužek se často používá při háčkování něčeho kruhového. Obvykle je možné ho nahradit několika řetízkovými oky spojenými pevným okem do kruhu. Ze všeho nejdříve si vytvoříme smyčku (vlna z klubka je vedena horem). Háček shora protáhneme smyčkou a protáhneme jí vlnu vedoucí z klubka. Dál pokračujeme, jak by to bylo kolečko z řetízkových ok. Do kruhu uháčkujeme potřebný počet řetízkových ok. Když jsou potřebná řetízková oka hotova, volným koncem stahujeme pomalu celý výtvor. Vše zakončíme pevným okem do prvního řetízkového oka. Řetízková oka lze nahradit krátkými sloupky nebo polosloupky. Může se použít i dlouhých sloupků, ale v tom případě je třeba na začátku uháčkovat nejdříve dvě řetízková oka, která budou nahrazovat první dlouhý sloupek.

Použité zdroje 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.