V rukou toho, kdo krade knihy nebo nevrací vypůjčené, by se měla knížka proměnit v dravého hada. Měla by ho ranit mrtvice a ochromit všechny jeho údy. S hlasitým křikem by měl žebronit o milost, a jeho utrpení nechť se nezmírní, dokud nepřejde v rozklad. V jeho vnitřnostech nechť hlodají knihomoli jako červ smrti, který nikdy neumírá. A až nastoupí poslední trest, nechť ho pekelný oheň navždy pohltí.
Nápis z knihovny kláštera San Pedro v Barceloně, citovaný Albertem Manguelem

Kapička

12. června 2015 v 19:23 | Narsis |  Co si myslí ještěrky
Sedím na kamenité pláži na chorvatském břehu Jaderského moře. Přede mnou se rozprostírá nekonečný oceán a jeho přílivové vlny omývají moje bosé nohy. Hledím do dáli. Mé oči sledují obzor, ale mozek ho nevnímá. Pohled mám rozostřený, jak se zamýšlím.
K čemu tu vlastně jsem? Proč tu vlastně existujeme? Je nějaký stvořitel? Jak tohle všechno vzniklo?
Je nás tu tolik ... Jsem tak bezvýznamná a přeci jsem pro několik lidí velmi důležitá. Všichni lidé, kteří jsou pro mě tolik důležití jsou také bezvýznamnými tvory. Jakou má cenu, být tak bezvýznamnými? Abychom tvořili význam jiných? K čemu to je? Kdybychom neexistovali my, mnoho amnoho bezvýznamných lidiček, nemohli by existovat ty významné firmy a prezidenti a politici. Bez nás by nebyli významní, protože být významný znamená být pro někoho důležitý. Ale to by si ti významní měli uvědomit, protože my jsme vlastně významní. Jsme natolik významní, že tvoříme vyšší významnost, významnst těch "významných" firem a osobností a nadnárodních organizací. Ale kdo se stará o nás? Nejsme snad významnější, než ty společnosti? Vždyť by to tak mělo být! jsme významnější, protože bez nás by oni významní nebyli!
Takže jsem vlastně významná, ačkoli to moc lidí neví. Kdybch neexistovala, všechni ti politici by byli méně významní, ačkoli by to nepoznali.
Jsem jen kapkou v oceánu světa. Kapkou, která tvoří tak velkou součást až je významná, ačkoli to tuší jen málo lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 A. A. | E-mail | Web | 5. července 2015 v 12:54 | Reagovat

aww, koukám že nejsem jediná co takhle všemožně filosofuje :-)
moje myšlenky se občas taky ubírají podobným směrem. né uplně stejným, ale velmi podobným.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kliknutím na obrázek zjistíte, odkud jsem obrázek stáhla. Pokud obrázek neobsahuje hypretextový odkaz, je můj vlastní.